Αν το ύψος της σύνταξης συνδεθεί με το οικογενειακό εισόδημα ή το εισόδημα από π.χ. εκμετάλλευση ακινήτων θα οδηγηθούμε σε:
1) εικονικά διαζύγια και
2) μεταβιβάσεις περιουσιακών στοιχείων σε συζύγους, παιδιά κ.λπ.
Άλλωστε, κάτι τέτοιο είναι αντίθετο και με το επιθυμητό από εσένα και εμένα της αναλογικότητας της σύνταξης προς τις εισφορές.
Η αλληλεγγύη επιδεικνύεται και ο τρόπος αναδιανομής του εισοδήματος επιτυγχάνεται μέσα από την άμεση φορολογία.
Η οποία άμεση φορολογία θα έπρεπε να γίνεται στο οικογενειακό και όχι στο ατομικό εισόδημα ώστε να ωθούνται οι πολίτες στο να παντρεύονται. Και βεβαίως στο να υπάρχουν αφορολόγητα για τα ανήλικα/προστατευόμενα παιδιά ώστε να ωθούνται οι πολίτες να τεκνοποιούν.

Το πετρέλαιο θέρμανσης καλύπτει μία από τις ζωτικές ανάγκες του ανθρώπου. Ως τέτοιο προϊόν οφείλει να είναι προσιτό απ' όλους.
Εξάλλου, υπάρχουν πολλές περιοχές της χώρας που δεν καλύπτονται από το υπάρχον δίκτυο αερίου. Και εκεί όμως που υπάρχει δίκτυο αερίου, υπάρχουν οικοδομές στις οποίες δεν είναι δυνατή η εγκατάσταση αερίου.
Η δε επιλογή θέρμανσης με αντλία θερμότητας (βέλτιστη επιλογή) είναι μια επιλογή με πολύ υψηλό αρχικό κόστος επένδυσης στο οποίο δεν μπορούν να αντεπεξέλθουν τα περισσότερα νοικοκυριά. Αν μπορούσαν θα το είχαν ήδη πράξει. Αντιθέτως οδηγηθήκαμε σε χρήση τζακιών χαμηλής απόδοσης, λεβήτων ξύλου και πέλετ, κλιματιστικών και θερμοπομπών, ακόμα και μαγκαλιών με αποτέλεσμα επιβάρυνση του περιβάλλοντος και ακόμα και θανάτους από δυστυχήματα.

Όσον αφορά τον ΕΝΦΙΑ είναι φόρος κεφαλαίου και όχι εισοδήματος. Συνεπώς δεν είναι ανάλογος της οικονομικής δυνατότητας των πολιτών διότι το περιουσιακό στοιχείο δεν σημαίνει αναγκαστικά και έσοδα απ' αυτό.
Υπάρχουν δε περιπτώσεις, π.χ. ξενοδοχεία, σταθμοί αυτοκινήτων κ.ά., όπου ο ΕΝΦΙΑ έχει οδηγήσει σε καταστροφή του επιχειρηματίες.
Προσωπικά δεν είμαι κατά ενός φόρου στο κεφάλαιο αρκεί να περιορίζεται στο πραγματικά μεγάλο κεφάλαιο (μένει να καθοριστεί το ύψος του), όπως ήταν παλιότερα ο ΦΜΑΠ.
Το σκεπτικό μου είναι το εξής: Αν διαθέτω 10.000 στρέμματα παραγωγικής γης και δεν τα καλλιεργώ για τον χ-ψ λόγο, δεν έχω εισόδημα και δεν πληρώνω φόρο. Προκαλώ όμως ζημιά στην οικονομία έχοντας ανεκμετάλλευτο αυτό το περιουσιακό μου στοιχείο. Με τον ΦΜΑΠ θα οδηγηθώ είτε στο να πουλήσω μέρος ή το σύνολο της γης που κατέχω είτε να την εκμεταλλευτώ.